Iнтернет Асоцiацiя України   
Iнтернет
Асоцiацiя
України
  01025, Україна, м.Київ,
вул. О.Гончара, 15/3, офiс 22.  
Тел./факс: +38 044 278-2925
Web: www.inau.org.ua
E-mail: dir [at] inau.org.ua

Лист №73 від 23.05.2016 СБУ щодо надання слідчим органам СБУ обладнання для зняття копії інформації і її збереження в інтересах слідства

 

 

Голові Служби безпеки України

ГРИЦАКУ В.С.

 

 

 

 

Вих. № 73

від «23» травня 2016 р.

Шановний Василю Сергійовичу!

Інтернет Асоціація України (далі - ІнАУ), яка об’єднує значну частину підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступним.

ІнАУ послідовно виступає за заборону вилучень електронних інформаційних систем або їх частин з метою гарантування права на вільний доступ громадян України до Інтернету та захисту права третіх осіб, які при вилученні серверів багатокористувацьких платформ залишаються без доступу до своєї інформації. На наше переконання, у разі необхідності вилучення речових доказів стосовно таких систем (наприклад, при розслідуванні кримінальної справи) в Україна має бути впроваджена світова практика, згідно з якою тимчасовий доступ до розміщеної в них інформації має здійснюватися виключно шляхом зняття копії інформації.

Згідно пропозицій ІнАУ, Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» від 12.02.2015 р. №191-VIII прийнято зміни ст.159 та 168 КПК, які встановлюють необхідність зняття копії інформації замість вилучення обладнання, а тимчасове вилучення електронних інформаційних систем допускається лише для вивчення фізичних властивостей цього обладнання, з безпосереднім зазначенням в ухвалі суду.

Наразі ІнАУ пропонує здійснити подальші зміни до КПК, які взагалі унеможливлюють вилучення серверів у багатокористувацьких платформах. Ця пропозиція ІнАУ була підтримана парламентом і закріплена в Рекомендаціях парламентських слухань на тему: "Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України", схвалених Постановою Верховної Ради України від 31.03.2016 №1073-VIII. Зокрема Кабінету Міністрів України рекомендовано розробити та подати на розгляд Верховної Ради України законодавчі акти щодо заборони припинення функціонування або вилучення комп’ютерної техніки під час проведення слідчих дій стосовно суб’єктів господарювання ІКТ-галузі.

Для забезпечення можливості проведення слідчих дій і вилучення доказів у вигляді інформації з носіїв інформаційно-телекомунікаційних систем без вилучення обладнання Інтернет Асоціація України готова на безоплатній основі надавати слідчим органам СБУ обладнання (пристрої HDD) для зняття копії інформації і її збереження в інтересах слідства. Сподіваємось, що використання цих пристроїв допоможе виключити випадки вилучення обладнання інформаційно-телекомунікаційних систем суб’єктів господарювання під час проведення слідства, прискорить повернення вилученого обладнання, і, як наслідок, сприятиме захисту інтересів вітчизняних інтернет-користувачів.

З боку ІнАУ координація з питань надання представникам відповідних підрозділів СБУ необхідного обладнання (пристроїв HDD) для здійснення копіювання інформації буде здійснюватися Виконавчим директором ІнАУ Куковським В.В., контакти: dir@inau.ua,
(044) 278-2925, (067) 502-0988.

 

З повагою,

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                      О.Федієнко