Новини законодавства в сфері банківського та фінансового права, лютий 2015

Eng

Валютні обмеження для українських імпортерів

24 лютого 2015 р. набула чинності анонсована й опублікована за день до цього Постанова Національного банку України (далі – "НБУ") №124 "Про особливості здійснення деяких валютних операцій", яка вводить ряд валютних обмежень для українських імпортерів.
  1. Заборона на покупку валюти "у борг"

Платежі за зовнішньоекономічним договором (далі – "ЗЕД") тепер можуть здійснюватися тільки за рахунок власних коштів імпортерів. Для цілей проведення розрахунків з нерезидентами по таким ЗЕД уповноважені банки не зможуть придбати іноземну валюту за дорученням тих імпортерів, які розраховували оплатити її запозиченими (кредитними) коштами.

  1. Заборона авансових платежів без дозволу НБУ

Тепер при обслуговуванні авансових платежів по ЗЕД, загальна вартість якого перевищує 50 000,00 доларів США, уповноважений банк зобов'язаний:

  1. Сформувати реєстр авансових платежів по таким ЗЕД (далі – "Реєстр"). На сьогодні, законодавство не містить ніяких вимог відносно форми, змісту й порядку створення такого Реєстру, що може стати основою для відстрочення платежу або навіть призупинення будь-яких розрахунків. До того ж, до Реєстру одного банку не зможуть потрапити в той самий день дві платіжні операції імпортера з тим самим контрагентом, хоч і по різним ЗЕД.
  2. Подати в НБУ для узгодження Реєстр, а також копії заявки на покупку валюти й ЗЕД, які служать підставою для авансового платежу. Документи подаються в сканованому вигляді електронною поштою.
  3. Одержати від НБУ підтвердження можливості авансового платежу у валюті. На сьогоднішній день ні форма, ні зміст, ні строки надання такого підтвердження законодавством не встановлені, що також може відстрочити або зупинити виконання ЗЕД, а також створити для імпортерів інші ризики несвоєчасної оплати ціни ЗЕД, наприклад, застосування договірних санкцій.
  4. Здійснити підтверджений НБУ авансовий платіж, але не раніше 4 (четвертого) операційного дня з моменту подачі Реєстру в НБУ.

ВАЖЛИВО:

  1. Необхідність узгодження авансового платежу із НБУ відсутня у випадку проведення українським імпортером розрахунків у формі покритого документарного акредитиву, підтвердженого банком інвестиційного класу за оцінкою Fitch IBCA, Standard & Poor’s, Moody’s (далі – "Покритий акредитив"). Забезпечення такої умови є досить проблематичним, з огляду на те, що навіть "системно-важливі" за версією НБУ українські банки не мають на сьогоднішній день стабільних прогнозів від зазначених кредитно-рейтингових агентств.
  2. Обов'язкова акредитивна форма авансових платежів

Надалі, всі авансові платежі по ЗЕД, загальна вартість якого перевищує 500 000,00 доларів США, будуть здійснюватися винятково з використанням Покритого акредитиву.

ВАЖЛИВО:

  1. Якщо вартість ЗЕД не встановлена, зазначені валютні обмеження застосовуються, за умови, що сума платежів на користь нерезидента по такому ЗЕД після 24 лютого 2015 р. досягає вищевказаних порогів, тобто 50 000,00 і 500 000,00 доларів США, відповідно.
  2. Якщо ЗЕД укладений до 24 лютого 2015 р., зазначені валютні обмеження застосовуються, тільки якщо неоплачена сума перевищує зазначені пороги.
  3. Якщо з нерезидентом укладені декілька ЗЕД, сума кожного з яких не перевищує встановлені пороги, у розрахунок буде прийматися загальна сума платежів по всім таким ЗЕД разом за один календарний місяць.


Kлючові контакти

 

 

Oлександр Бородкін,
партнер
borodkin@vkp.kiev.ua

 


Ганна Сісецька,
радник
sisetska@vkp.kiev.ua



Олена Ніколенко,
юрист
nikolenko@vkp.kiev.ua

Тел.:    +38 044 581 7777
Факс:    +38 044 581 7770

Шановний отримувач, Ви отримали це повідомлення, оскільки є контактом "Василь Кісіль і Партнери".
Якщо Ви не бажаєте отримувати цю розсилку, натисніть тут, щоб відписатися.
Якщо повідомлення відображається некоректно, Ви можете переглянути веб-версію.