Українська мережа обміну трафіком
Третейський Суд Інтернет Асоціації України
Проект
Дослідження інтернет-аудиторії України
Глосарій сфери інтернет-реклами


ІНАУ добиваеться табу на вилучення серверів

Днями завдяки підтримці Інтернет Асоціації України було повернено сервери, вилучені СБУ більше року тому у ТОВ «Сервіс Онлайн» (NIC.UA) для проведення комп’ютерно-технічної експертизи. З метою вирішення цієї проблеми Асоціація не лише зверталась до владних структур з закликами щодо повернення обладнання власнику, але й надала правоохоронним органам необхідну кількість HDD для зняття копії інформації.

ІнАУ послідовно виступає за повну заборону вилучень електронних інформаційних систем або їх частин, які мають на меті дослідження розміщеної на них інформації. При необхідності вилучення речових доказів стосовно таких систем (наприклад, при розслідуванні кримінальної справи) в Україні має бути впроваджена світова практика: тимчасовий доступ до розміщеної в них інформації має здійснюватися виключно шляхом зняття копії інформації.

Така заборона не лише гарантуватиме право громадян України на вільний доступ до Інтернету і захистить права добросовісних власників веб-ресурсів, які при вилученні серверів багатокористувацьких платформ залишаються без доступу до своєї інформації. Табу на вилучення серверів сприятиме припиненню відтоку за кордон українського бізнесу послуг хостингу. Адже більшість випадків вилучення серверів «на тимчасове дослідження» призводить до того, що черговий український дата-центр припиняє діяльність в Україні і стає платником податків в іншій державі.

Ряд пропозицій ІнАУ щодо законодавчого врегулювання цього питання уже враховані. Минулого року парламент України ухвалив зміни до ст.159 та 168 Кримінального процесуального кодексу України (КПК), які встановлюють необхідність зняття копії інформації замість вилучення обладнання. При цьому тимчасове вилучення електронних інформаційних систем допускається лише для вивчення фізичних властивостей цього обладнання, з безпосереднім зазначенням в ухвалі суду.

Наразі ІнАУ пропонує здійснити подальші зміни КПК, які взагалі унеможливлюють вилучення серверів у багатокористувацьких платформах. Ця пропозиція ІнАУ була врахована в Рекомендаціях парламентських слухань «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України», схвалених Постановою Верховної Ради України від 31.03.2016 № 1073-VIII. Зокрема, Кабінету Міністрів України рекомендовано розробити та подати на розгляд парламенту законодавчі акти щодо повної заборони припинення функціонування або вилучення комп’ютерної техніки під час проведення слідчих дій стосовно суб’єктів господарювання ІКТ-галузі.

ІнАУ створює фонд для практичної допомоги правоохоронним органам України у забезпеченні можливості проведення слідчих дій і вилучення доказів у вигляді копії інформації з носіїв інформаційно-телекомунікаційних систем без вилучення обладнання. У листах ІнАУ від 23.05.2016 до МВС (www.inau.org.ua/52.3835.0.0.1.0.phtml) та СБУ (www.inau.org.ua/52.3836.0.0.1.0.phtml) міститься пропозиція на безоплатній основі надавати слідчим органам МВС та СБУ обладнання (пристрої HDD) для зняття копії інформації і її збереження в інтересах проведення комп’ютерно-технічної експертизи. ІнАУ сподівається, що це допоможе виключити випадки вилучення обладнання інформаційно-телекомунікаційних систем суб’єктів господарювання під час проведення слідства, прискорить повернення вилученого обладнання, сприятиме підвищенню довіри між державою та бізнесом і в підсумку покращить інвестиційний клімат в Україні.

Інтернет Асоціація України:
04053, Украина, г.Киев,
О.Гончара, 15/3, офіс 22.
Тел./факс: +38 044 278-2925
Web: www.inau.ua
E-mail: dir [at] inau.ua
© Інтернет Асоціація України, 2014
При використанні матеріалів ІнАУ посилання на сайт є обов'язковим.